Geçenlerde başıma gelen bir olay üzerine bu yazıyı yazmaya gerek duydum. Belki sizin başınıza da gelmiştir ki kullandığım sunucuda arkadaşlar taşıma yaparken bir hata sonucu siteleri silmişler. Bu tarz olaylardan kurtulmak için yedeklerimi hesabıma almaya karar verdim ve kısa bir araştırmadan sonra eklentisiyle karşılaştım. Bu eklenti yedeklerimizi otomatik olarak Dropbox hesabınıza alıyor böylece sunucumuz kapansa, hostumuzda sorun çıksa ve ya yanlışlıkla yedeklerimizi ve sitemizi silsek kara kara düşünmeyip bu kabustan kurtulalalım diye düşünmeyiz, başına gelen arkadaşlar bu durumu bilir.

Backup to Dropbox eklentisi ile kendi belirlediğimiz zaman aralıklarında (her gün, her hafta, her ay, ay da 2 sefer vs.) tüm dosyalarınızı, veritabanınız (sql) dahil olmak üzere yedeğinizi Dropbox hesabınıza kaydeder. Siz de kesinlikle panele girip veritabanı yedeği alma, dosyalarınızı bilgisayarınıza indirme derdinden kurtuluyorsunuz.

WordPress Backup to Dropbox Eklentisi Kurulumu

WordPress yönetici panelinizin eklentiler kısmından yeni ekle sayfasna girip arama kısmından WordPress Backup to Dropbox diye aratıp, çıkan eklentiler listesnden adı WordPress Backop to Dropbox olan eklentiyi kur diyoruz. Eğer bu şekilde kuulum yapaamzasnız  buradan eklentiyi indirip zip dosyayından çıkardıktan sonra eklenti klasörünü wp-content/plugins klasörüne atıp eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Backup to Dropbox eklentisinin ayarları nasıl olmalıdır?

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra yönetici panelinde Ayarların hemen altında WPB2D sekmesi eklenecektir. WPB2D sekmesinden Backup Settings kısmına girip, karşımıza gelen sayfadan Authorize butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfadan Allow diyerek eklentinin hesabımızı kullanmasına izin veriyoruz ve onayı aldıktan sonra Continue diyerek işlemimize devam ediyoruz.

Next Scheduled yazan kısım bir sonraki yedeğin hangi tarihte alınacağını gösteriyor. History alanında ise daha önceki yedeklerle ilgili kayıtlar bulunmakta.

Eğer Store backup in a subfolder of the wpb2d app folder kutucuğunu işaretlerseniz bir alan açılacak. Bu alan bizim yedeklerimizin tutulacağı klasörün adı. Eğer bu kutucuğu işaretlemezseniz varsayılan klasöre yedekleri kaydeder.

Hemen altında yedeklerimizi hangi periyotlarla alacağımız yazıyor. Günlük, haftalık, aylık gibi seçenekler mevcut. Ayrıca saat kaçta yedek alınacağını da belirleyebilirsiniz.

Excluded Files and Directories kısmında da yedekleme yapılmasını istemediğimiz klasör veya dosyaları seçebiliriz.

Ayarlamalarımız bittiğine göre şimdi isterseniz deneme amaçlı bir yedek oluşturalım. Backup Monitor sayfasına girip Start Backup diyelim. Yedekleme işleminin durumunu yine bu sayfadan kontrol edebiliriz.

Bu eklenti bizi gerçekten büyük bir sorundan kurtarıyor. İsterseniz 9$ vererek yedeklemeler hakkında gelişmeleri mail olarak gönderen paketi alabilir, 19$ vererek Dropbox hesabınıza yedekleri zip halinde yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Veritabanı yedeğiniz dropbox hesabınıza aldığınız yedekte wp-content klasörünün içindeki backups klasöründedir.

1 YORUM

  1. WordPress yedekleme işlemleri nasıl yapılır araştırırken bu yazınıza denk gelmiştim ve wordpress yedek ama işlemimi dropboxa yapmaya karar vermiştim. İyki böyle bir karar vermişim. Geçtiğimiz günlerde sunucum kapandı ve eğer yedeklerimi sunucuma almış olsaydım bütün emklerim boşa gitmiş olacaktı. İyki wordpress yedek alma işlemini bu şekilde yapmışım. Teşekkür etmek için uğradım, teşekkürkler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here