Çoklu yazar ile çalışan sitelerin verimliliği için iyi bir editör çalışma alanına ihtiyaç vardır. Eğer yazarlar belirlenmiş özel bir başlık altında çalışıyorlarsa, yapabileceğiniz şeylerden bir tanesi de yazarların yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre özel bir konu belirleyip sadece o kategori için yazmalarını sağlayabilirsiniz. Bu makalemiz de için yazarı belirli bir kategori ile nasıl sınırlayacağınızı göstereceğiz.

Bu özellik eğer sitenizde yazarlar için ayrılmış özel bir sütun var ise oldukça yararlıdır. Belki yazarlarınızdan sadece bazılarının WordPress kategorisine yazmasını istiyorsunuz, öyleyse yazımızı okumaya devam edin.

İlk şey Restrict Author Posting eklentisini kurmak ve bu eklentiyi etkinleştirmektir. Aktifleştirdikten sonra, ihtiyacınız olan tek şey Kullanıcılar ekranından kısıtlamak istediğiniz kullanıcının düzenle bağlantısına tıklamaktır.

Kullanıcının profil sayfasında iken sayfayı aşağıya indirdiğinizde ‘Restrict the categories in which this user can post to’ başlığını ve kategori seçim alanını göreceksiniz. Yazarın hangi kategorilerde makale yazmasına izin veriyorsanız listeden seçebilirsiniz.

Eğer ‘Restrict using his/herown file in media’ seçeneğini işaretlerseniz, yazar yazılarında sadece kendi yükleyeceği ortam dosyalarını kullanabilir hale gelecektir.

wordress için kısıtlı kategori

En önemli hususlardan bir tanesi de yazar içerik girerken, içerik girmesine izin verilen kategorileri görebiliyor.

Eğer yazar üzerindeki kısıtlamayı kaldırmak isterseniz, yine Kullanıcılar ekranından yazarın düzenleme sayfasına giderek, Tümünü Seç (Select All) ve ya Kısıtlama Yok (No Restrict) diyerek yazar üzerinde ki tüm kısıtlamaları kaldırabilirsiniz.

Umarım bu makalemizde kendi WordPress siteniz için yazarı belirli bir kategori ile nasıl sınırlayacağınızı öğrenmenize yardımcı olmuşuzdur.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here