WordPress siteniz için http’den http’ye taşımayı ve SSL serfitikası kurmayı mı aramıştınız? Bu makalmiz de, WordPress için nasıl SSL serfitikası ekleyebileceğinizi ve HTTPS olarak kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Endişelenmeyin, eğer SSL veya HTTPS’nin ne olduğu ile ilgili bir fikriniz yoksa, bunu iyi bir şekilde açıklayacağız.

HTTPS ve SSL Nedir?

Her gün kimlik bilgilerimizi farklı sitelerle bir şekilde ödeme gerçekleştirirken veya basitçe giriş yaparken paylaşıyoruz.

Veri transferini korumak için, güvenli bir bağlantı oluşturmaya ihtiyacımız var.

Bunu istediğimiz de devreye SSL ve HTTPS giriyor.

HTTPS veya Secure HTTP, kullanıcının tarayıcısı ile sunucu arasındaki güvenli bağlantı oluşması için kullanılan şifreleme metodudur. Bu şifreleme işlemi hacker diye tabir ettiğimiz bilgisayar korsanlarının bağlantınızı gizlice dinlemesini oldukça zorlaştırır.

Her site, tanımlama amacıyla benzersiz bir SSL sertifikasına sahiptir. Bir sunucu HTTPS üzerinde olduğu iddiasındaysa ve sertifikanın uyuşmaması durumunda, çoğu modern tarayıcı, kullanıcıyı siteye bağlanmasını önleyecektir.

Şimdi muhtemelen merak ediyorsunuz, neden HTTP’den HTTPS’ye geçip bir SSL sertifikası yüklemelisiniz?

Neden HTTPS ve SSL’ye ihtiyacınız var?

Bir e-ticaret web sitesi işletiyorsanız, ödeme bilgilerinizi topluyor iseniz kesinlikle bir SSL sertifikasına kesinlikle ihtiyacınız olacaktır.

Stripe, PayPal Pro, Authorize.net gibi çoğu ödeme sağlayıcıları SSL kullanarak güvenli bir bağlantıya sahip olmanızı ister.

Yakın zamanda Google, arama sonuçlarında HTTPS ve SSL’yi sıralama sinyali olarak kullanacaklarını açıkladı. Bu, HTTPS ve SSL’yi kullanarak sitenizin SEO’yu iyileştirmeye yardımcı olacağı anlamına gelir.

Fark ettiyseniz ben de bloğumda e-ticaret olmamasına rağmen SSL kurdum ve bunun sebeplerinden bir tanesinin SEO olduğunu açıkça söyleyebilirim.

Genellikle SSL ve HTTPS WordPress web sitemizi yavaşlatmaz mı diye soruluyor? Gerçekte, hız farkı ihmal edilebilir, dolayısıyla bu konuda endişelenmemelisiniz.

Bir WordPress Sitesinde HTTPS / SSL Kullanma Koşulları

WordPress’de SSL kullanma şartları çok yüksek değildir. Tek yapmanız gereken bir SSL sertifikası satın almak.

Bazı WordPress hosting sağlayıcıları planlarıyla birlikte sunuyor.

Hosting sağlayıcınız ücretsiz SSL sertifikası sunmuyorsa, onlara üçüncü taraf SSL Sertifikaları satıp satmadıklarını sorun. Bir çok hosting sağlayıcısı onları yaklaşık 50 $ – 200 $ karşılığında satıyor.

Ayrıca Godaddy, İsim Tescil ve Natro gibi sağlayıcılardan SSL satın alabilirsiniz. En uygun 10$ gibi bir fiyattan alabilirsiniz.

Bir SSL Sertifikası satın aldıktan sonra, web barındırma sağlayıcısından sunucunuza kurmasını istemelisiniz.

Bu oldukça açık bir süreçtir.

Eğer e-ticaret ile ilgili değil de içerik siteniz için SSL düşünüyorsanız ücretsiz SSL serfitikası kullanabilirsiniz. Bir sonraki makalemizde ücretsiz SSL serfitikası nasıl alınır bundan bahsedeceğiz.

WordPress’i SSL ve HTTPS Kullanacak Şekilde Kurma

Yeni bir siteye başlıyorsanız ve / veya sitenizde her yerde HTTPS kullanmak istiyorsanız, site URL’nizi güncellemeniz gerekir.

Bunu, Ayarlar »Genel bölümüne gidip WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi URL alanlarınızı güncelleyerek yapabilirsiniz.

Şimdi, mevcut sitenize SSL ekliyorsanız, HTTP’den HTTPS’ye yönlendirme ayarlamanız gerekir.

Bunu, .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyerek yapabilirsiniz:

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.yoursite.com/$1 [R,L]

yoursite.com’u sitenizin URL’si ile değiştirmeyi unutmayın.

Eğer sunucunuz Nginx ise (çoğu kullanıcı değildir), HTTP’den HTTPS’ye yönlendirmek için aşağıdakileri eklemelisiniz:

server {
	listen 80;
	server_name yoursite.com www.yoursite.com;
	return 301 https://yoursite.com$request_uri;
	}

Bu adımları izleyerek, tüm sitenizin URL’si ve içeriği SSL’de olacağından, WordPress HTTPS çalışmıyor hatasını önleyeceksiniz.

WordPress çok site yönetim alanınıza veya giriş sayfalarınıza SSL ve HTTPS eklemek istiyorsanız, wp-config.php dosyasında SSL’yi yapılandırmanız gerekir.

wp-config.php dosyanızdaki “That’s all, stop editing!” Satırının üstüne şu kodu ekleyin:

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

ve başlıklı konumuzun sonuna geldik. Eğer yapamadığınız bir durum olursa lütfen yorum kısmından sormaktan çekinmeyin. Bir dahaki yazımızda ücretsiz ssl ve wordpress için ücretsiz ssl konuları üzerinde duracağız. Takipte ve sağlıcakla kalın.

1 YORUM

  1. Ücretsiz WordPress SSL makalenizi ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz veya ipucu verebilir misiniz? Cloudflare ile ücretsiz ssl kullanma üzerine mi yoksa başka bir yolu var mı? Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here