Son zamanlar da içerik yönetim sistemlerine dosya yüklemek için istemcilerini nasıl kullanacağımızı ve nasıl kullanılması gerektiğini tartışırken, kullanıcılarımızdan bazıları önerdiğimiz istemcisi hangisi diye sordu. Kullanabileceğiniz bir çok istemcisi mevcuttur. Bu makalede, biz içerik yönetim sistemlerine yeni başlayanlar için en iyi FTP istemcilerini ele aldık. Burada amaç, tüm dosya düzenleme ve dosya yükleme işlemlerini en güvenilir, güvenli ve kullanımı kolay bir FTP aracı bulmaktır.

FTP Nedir ve Neden WordPress için buna İhtiyaç Duyarız?

File Transfer Protocol (Dosya Aktarım Protokolü) ve ya FTP, bilgisayarınız ve web sunucunuz arasında dosya yüklememize ve dosya indirmemize izin veren özel bir internet protokolüdür.

FTP istemcisi ise size dosya transferi gerçekleştirmeniz için kullanıcı arayüzü sağlayan FTP yazılımıdır.

Windows için FTP İstemcileri

Eğer bilgisayarınızı Windows işletim sistemiyle çalıştırıyorsanız, çok şanslısınız demektir. Kullanabileceğiniz bir çok büyük ücretli ve ücretsiz FTP  yazılımı vardır. Bunlar da favorilerimizden bazıları.

1. (Favorim olan ücretsiz FTP istemcisi)
filezillawp

FileZilla, Windows kullanıcıları için en popüler, ücretsiz FTP istemcilerinden biridir ve bunun yanı sıra diğer platformların tümünde de kullanılabilir.

FileZilla belkide FTP istemcisi kullanmanın en kolay yoludur.  Ancak Windows kullanıcılarından bazıları FileZilla FTP istemcisinin yüklemeler esnasında yükleme paketlerinde reklam virüsü ve ya ajan virüsü barındırdığını bildirmişlerdir. Bu bir yanılsamadır, kurulum sırasında opt-out yani isteğe bağlı paketin kurulmasını sağlayan, kullanıcıya seçenek sunan bir kurulum paketidir. Kurulum sırasında sadece FileZilla kurmak isterseniz diğer kutucuklarda ki işaretleri kaldırmanız yeterlidir. Yeni başlayan kullanıcılar maalesef bilgisayarlarına zarar verir korkusuyla uzak duruyorlar. Bu bildirim ve korku yersizdir.

Bizim deneyimlerimizce, kullanıcılar FileZilla FTP Client’i resmi sitesinden kurabilirler. Linüx kullanıcıları ise resmi dağıtıcılarının sunduğu depoda FileZilla FTP istemcisini bulacaklardır.

1. 

winscp

WinSCP, Windows kullanıcıları için en güçlü, kullanımı kolay FTP istemcilerinden biridir. Arayüz olarak ilk başta bir çok şey varmış gibi gözükmesi ve karmaşık gelmesi ürkütebilir, aslında öğrenmesi ve alışması çok çok kolaydır.

Sol tarafta bilgisayarınızda ki dosyalar, sağ tarafta ise uzak sunucudaki dosyalar bulunmaktadır ve sadece iki panel arasında sürükle bırak ve ya çift tıklama yaparak dosya transferini gerçekleştirebilir ve ya düzenleyebilirsiniz.

WinSCP, gelişmiş kullanıcılar için gereken,  tüm özelliklere sahiptir. En güçlü FTP istemcisi olmasının gerekliliklerinden biri de bu özelliğidir. SFTP, SSH ve tabi ki eski tip FTP destekler. Dosyaları taşımak ve varsayılan editörü atamak oldukça kolaydır.

3.

fireftp

FireFTP sadece Mozilla Firefox web tarayıcısı için kullanılabilir, ücretsiz Mozilla Firefox eklentisidir. Kullanıcı deneyimi kusursuzdur çünkü sorunsuz bir şekilde web tarayıcısına karışır. FTP ve SFTP kullanabilirsiniz fakat SSH kullanmak istiyorsanız FireSSH eklentisini kurmanız gerekmektedir.

En önemli özelliği ise,  Firefox’un Windows, Linux, Mac platformlarında kullanılabilir olduğundan, FireFTP’nin de tüm platformlarda kullanılabilir olmasıdır.

ibrahimserhat.com olarak favorimiz olan FTP istemcilerini ele aldık ve siz değerli ziyaretçilerimize sunduk. Bir sorunuz olursa yorum olarak sormaktan ve ya iletişim formu aracılığıyla bizlere ulaşmaktan çekinmeyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here