Wordress sitenizi açmaya hazır mısınız? İnternette her gün binlerce yeni websitesi görüyoruz. Yeni açılan sitelerden önce çıkmak ve parlamak istiyorsanız bu makalemiz tam size göre, okumaya devam edin. Bu makalemiz de yeni bir site açmadan önce yapmanız gereken kullanışlı bir kontrol listesi hazırladık.

Başlangıç

Başlamadan önce, projenize en uygun olan web hostingi seçmek sizin için çok önemli.

Çoğu site ‘basic Wordpress Hosting’ ile iyi olmakla birlikte, bazı durumlarda ‘managed WordPress Hosting’ ihtiyacı duyulabilir. Türkiye’de genelikle hosting paketleri standarttır, hatta wordpress hosting gibi ayrı bir hosting türü de bulunmamaktadır.

WordPress site açmadan önce yapılması gereken rehberimizi okumanızı öneririm, çünkü bu durum da sizleri strese sokacak durumlardan kurtulmuş olabilirsiniz.

Bu makalemiz de daha önce WordPress Site kurduğunuzu varsayıp, kurduktan sonra sitenizi başlatmadan yapmanız gerekenleri listeleyeceğiz. Şimdi şöyle bir göz atalım.

1. Bir WordPress Backup(Yedekleme) Eklentisi Kurun

wordpress backup plugins

WordPress siteniz için her zaman bir WordPress Backup(Yedek) eklentisi gerekir. Yedekler web sitenizin sigorta poliçesi gibidir. Ters giden bir şeylre olduğunda, her zaman yedekleriniz ile kurtarabilirsiniz.

Yedeklerinizi otomatik olarak bulut hesabınıza, aylık-haftalık-günlük gibi senkronize bir şekilde bulut hesabınıza yedekleyebilirsiniz. Bir çok yedekleme eklentisi mevcuttur, daha önce yayınlamış olduğumuz WordPress Yedeklerinizi Dropbox Hesabınıza Almak başlıklı makalemizde daha detaylı bir şekilde inceleyebiliriniz.

2. WordPress Yönetici Alanı Güvenliği

wordpress_guvenlik

Dünyada ki en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress, genellikle hackerların en popüler hedefidir. Bir çok wordpress ile çalışan websitesi yıllardır bu tehditlerle yüzleşmemiş olabilir, ama bu yüzleşmeyecekleri anlamına gelmez. Sonra üzülmektense hazırlıklı olmak gerekir.

3. Sitenizin 404 Hatalarını Kontrol Edin

404error

Yepyeni bir websitesinde 404 hatalarının olması, kullanıcıların gözünde kötü bir deneyime sebep olabilir. İnternet sitenizde ki bütün sayfaların ve linklerin doğru bir şekilde, hiç kayıp olmadan açıldığına emin olun.

Eğer sitenizi daha önce Google Webmaster Tools ‘a eklediyseniz, 404 bulunamadı hatası (404 not found error) aldığınız sayfaları ve linkleri Google Webmaster Tools’da bulunan tarama hataları kısmında ki rapordan bulabilirsiniz.

Yeni websiteleri için konuşmak gerekirse, henüz Google Arama Konsolu (Google Search Console) ve ya Webmaster araçlarına eklememiş olduğunuz sitelerin olması yüksek olasılık. Bu durumda, sayfalarınızı tek tek gezip kontrol etmeniz ve manüel olarak doğrulamanız gerekebilir. Eğer içeriğiniz baya çoksa, bu kontrole hakkında, iletişim, kayıt gibi sayfalarınızdan başlayabilirsiniz ki baya zahmetli bir iş olacaktır.

Hemen endişe etmeyin, email alerts for 404 errors eklentisini kurup bu işten kurtulabilirsiniz. 404 hatası alınan sayfaları size posta yoluyla bildirecektir. Bu şekilde kolayca izleyip, düzeltebileceksiniz.

Diğer 8 madde eklenecektir. Takipte kalın.

3 YORUMLAR

    • İş yoğunluğundan ötürü bir türlü fırsat bulup giremedim, en geç hafta sonu wordpress site açmadan önce dikkat edilmesi gereken 11 unsuruda makale haline getirip sizlerle paylaşacağım. Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here