Android Şifre Ekranı Açığı

Android Şifre Ekranı Açığı

Bu yazımız da kısaca sistemlerde ki şifre ekranında bulunan açıktan bahsedeceğiz.

Bildiğiniz üzere akıllı telefon kullanıcıların çoğu, telefonlarına erişim sağlamak için şifre ekranı kullanır. Şifre ekranının kullanım amacı genellikle bildiğimiz üzere telefonumuzdaki verilere kimsenin ulaşmaması ve telefonu sadece şifreyi bilen kullanıcının kullanması. Hal böyleyken böyle bir sistem de şifre açığının olması ise ayrı bir hayal kırıklığı.

Bir kaç çeşit şifre ekranı vardır ve bunlardan bazıları,

  • Desen ile şifreleme
  • Pin ile şifreleme
  • Sabit yazı, kelime ile şifreleme

İşte tam da burada Sabit yazı, kelime ile şifreleme metodunu kullanıyorsanız, tehlikedesiniz. Telefona fiziksel olarak erişim sağlayabilen kişiler, şifre yazma ekranında ayın zamanda kamerayı açıp , şifre kısmında uzun anlamlı ve ya anlamsız bir içerik girdiğinde şifre ekranı hata verip kapanıyor böylece şifresiz bir şekilde telefona erişim sağlanıyor.

Google bu açığı kapatmak için yeni alt sürüm çıkaracağını duyurdu. Şimdilik bu açıktan kurtulmak için desen ile şifreleme ve ya pin ile şifreleme modellerini kullanabilirsiniz.

İbrahim Serhat

92'li yılların başında Bolu'da doğdum ve hala Bolu'da yaşamaktayım. Üniversite eğitimimi Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği bölümünü bitirerek tamamladım. İşsiz BÖTE maduru olup blog yazarlığına devam etmekteyim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Türkiyenin başkenti neresidir? ( Ankara )